KOŁYSKA ZAMIAST TRADYCYJNEGO ŁÓŻECZKA?

LULULAJ - KOŁYSKA ZAMIAST TRADYCYJNEGO ŁÓŻECZKA?

Kołyska jest bezpiecznym i wygodnym miejscem do spania dla naszego dziecka w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Łóżeczka świetnie sprawdzają się w roli do której zostały stworzone, dzięki kołysce możemy dodatkowo bujać naszego bobasa co jest nie bez znaczenia dla jego rozwoju.

Zalety kołysek

Ich największym plusem jest mobilność - można łatwo przenosić te łóżka dziecięce z pokoju, co pozwala na dokładną obserwację malucha podczas drzemek, a tym samym rodzice mogą czuć się pewniej, że ciągle są w pobliżu dziecka. W nocy można umieścić kołyskę tuż obok własnego łóżka w celu ułatwienia karmienia. Dodatkowo w każdej chwili będziemy w stanie uspokoić dziecko i je przytulić.

W ostatnich latach kołyski zyskały nowe funkcje: można kupić takie, które wibrują, są na kółkach, bujają się na boki lub w przód i tył. Wiele z nich ma opuszczane ścianki, przez co mogą zastąpić niewielkie dostawiane łóżeczka.

Znajdziemy też i takie modele, które z powodzeniem możemy łatwo spakować i zmieścić do bagażnika. Jest to niezwykle istotne dla osób, które dużo podróżują lub planują w niedalekiej przyszłości zmienić mieszkanie. Takie kołyski świetnie sprawdzają się również w żłobkach, gdyż nasz maluszek nie będzie całkowicie oderwany od rzeczy, do których zdążył się już przyzwyczaić.

Nie można zapominać o samej istocie kołysek, czyli ich możliwości wykonywania płynnych, rytmicznych ruchów. Mają one zbawienny wpływ na rozwój dziecka w pierwszym okresie życia. Delikatnie bujanie jest tym, co noworodek zna najlepiej – w końcu przez 9 miesięcy tak właśnie poruszał się w brzuchu mamy. Kołysanie dziecka jest dla niego odprężające, pozwala mu przezwyciężyć stres oraz umożliwia zapadnięcie w głęboki, spokojny sen. Wiele osób uważa zakup kołyski za zbędny wydatek, jednak dopiero w momencie, kiedy nie mogą poradzić sobie z problemami przy zasypianiu, decydują się na ten mebel.

Dodatki i akcesoria

Choć same kołyski są tańsze w porównaniu do tradycyjnych łóżeczek, to jednak ceny asortymentu, który musimy do nich zakupić, są już takie same. Materace niczym nie różnią się od tych, które zastosowane są w zwykłych łóżkach. Zazwyczaj są małe, dość twarde i przenośne. Najważniejsze jest jednak to, by były wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Dotyczy to również pościeli.

W momencie, kiedy dziecko zacznie zwracać większą uwagę na otaczający je świat, warto pomyśleć o zamontowaniu przy kołysce zabawek lub innych dodatków, które będą przyciągać jego uwagę. Ważne jest zatem to, aby wybierać takie modele kołysek, które umożliwiają dołączenie do nich gadżetów w taki sposób, który będzie bezpieczny dla dziecka.

Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

·        Unikajmy kołysek, w których nie można zablokować bujania. Dziecko nie powinno poruszać się w ten sposób cały czas, a jeśli zacznie już samodzielnie siadać należy na stałe wyłączyć ruchy kołyski lub zmienić ją na łóżeczko. Jeśli używamy kołyski na biegunach, opiekujmy się maluchem przez cały czas.

·        Kołyska powinna mieć solidny materac, które pasuje do niej, czyli nie ma pustego wokół krawędzi. W przeciwnym wypadku głowa dziecka może się zaklinować, co w najgorszych przypadkach prowadzi do uduszenia.

·        Jeśli mamy zwierzęta domowe lub inne małe dzieci w domu, które mogłyby wspiąć się na kołyskę, to zrezygnujmy z jej zakupu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kołyska zbyt mocno przechyliła się na jedną ze stron, a dziecko z niej wypadło. 

 

CZY WARTO KUPIĆ DZIECKU KOŁYSKĘ?

Po co kołyska?

Kołyska jest świetną alternatywą dla łóżeczka dziecięcego w pierwszych miesiącach życia malucha. Dopóki nasza pociecha nie potrafi samodzielnie siadać, to kołyska może stać się dla niej prawdziwym „centrum dowodzenia”. Dzięki niewielkim rozmiarom kołyskę bardzo łatwo przenieść, przez co młodzi rodzice mogą mieć swoje dziecko zawsze przy sobie i to bez ciągłej konieczności noszenia go. Jest to niezwykle przydatne w momencie, kiedy w domu pozostaje tylko jedna osoba, która musi wykonywać codzienne obowiązki. Wiele modeli kołysek ma również zamontowane kółka, co jeszcze bardziej ułatwia umieszczenie mebla dokładnie tam, gdzie chcemy.

Nie da się ukryć, że kołyska najlepiej sprawdzi się noworodkowi. Dzięki niej może szybciej przystosować do tych wielkich zmian, jakie nastąpiły w jego życiu. Kołyski są tak wymierzone, by zarówno malutkie dzieci, jak i te starsze, mogły w nich czuć się komfortowo bez poczucia przytłaczającej pustej przestrzeni między nimi a ściankami. Dla noworodka, który jest przyzwyczajony do ekstremalnie ciasnego miejsca, pierwsza noc w standardowym łóżeczku może być dodatkowym, niepotrzebnym stresem. W kołyskach nie trzeba nawet ustawiać poduszek czy zabawek – sam kojec jest na tyle przyjazny dla malucha. Jednak najważniejszą kwestią, która definiuje zakup kołyski jest…

Kołysanie – niezastąpiona pomoc w pierwszych miesiącach życia dziecka

Przeciwnicy kołysek często powtarzają, że bujać można przecież na rękach. Można, ale nie w momencie, kiedy nasze dziecko cierpi z powodu kolki lub coś je wystraszyło i od kilku godzin nie może zasnąć. Nawet najbardziej cierpliwa osoba na świecie nie będzie w stanie przez całą noc kołysać dziecka z taką samą częstotliwością, która jest przecież jedną z istotniejszych kwestii przy uspokajaniu maluszka. Po pewnym czasie nasze ruchy stają się chaotyczne, a dziecko zamiast odprężenia dostaje kolejną dawkę podenerwowania.

Kołyski są nie tylko sposobem na wyciszenie dziecka, ale również mają wpływ na jego rozwój. To, jak bardzo destrukcyjne działanie ma stres na nasz organizm, jest niezaprzeczalne. Tym bardziej, jeśli narażony jest na niego noworodek. Choć jeszcze do niedawna twierdzono, że nowonarodzone dzieci nic nie pamiętają i nie przyjmują do późniejszego życia, to teraz już wiemy, że takie stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Dodatkowo maluchy potrzebują długiego, głębokiego i spokojnego snu, by zdrowo rosnąć. Najbardziej jednak szokujące są ostatnie badania, które donoszą, że odpowiedne kołysanie pozytywnie wpływa na kształtowanie się komórek w mózgu, dzięki czemu dziecko może szybciej przyswajać wiedzę, opanowywać nowe umiejętności, a nawet mieć lepsze oceny w szkole!

Czy cena jest adekwatna do korzyści?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nowe kołyski (bo tylko takie powinny nas interesować) znajdziemy w cenie od 110 do kilku tysięcy złotych. Używać je można jedynie do 4-6 miesiąca życia dziecka, więc nie jest to spektakularny wynik. Z drugiej strony otrzymamy narzędzie, które pozwoli naszemu dziecku lepiej spać i szybciej się rozwijać.

@lululaj.eu   |   #lululaj