JAK WYBRAĆ ŁÓŻECZKO DZIECIĘCE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

LULULAJ - JAK WYBRAĆ ŁÓŻECZKO DZIECIĘCE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Łóżeczko dziecięce powinno być nie tylko pięknie wykonane, ale i bezpieczne. Pamiętajmy, by mebelek był dopasowany do stylu życia jak i możliwości mieszkaniowych przyszłych rodziców.

 

Standardowe łóżeczka są najczęściej wykonane z drewna, chociaż zdarzają się modele z tworzyw sztucznych. Często mają jedną lub dwie opadające ścianki. Niektóre łóżeczka mają wysokie słupki w rogach, na których założony jest baldachim. Coraz popularniejsze stają się okrągłe, większe łóżeczka, które umieszcza się na środku pokoju, jednak nie jest to praktyczne rozwiązanie w przypadku przeciętnych mieszkań i pokoi.

Niektóre łóżeczka są zaprojektowane w taki sposób, by móc dopasować się do wielkości dziecka, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy na dokupywanie nowych mebli. Takie rozwiązanie jest też bardziej przyjazne dla noworodków, które nie muszą przyzwyczajać się do nieproporcjonalnie ogromnego dla nich łóżka.

Kupując nowe łóżeczko prosto ze sklepu lub od razu od producenta, możemy być pewni, że spełnia ono wszelkie standardy bezpieczeństwa. Dotyczy to wykorzystanych materiałów, sposobu montażu, czy użytych środków do zabezpieczenia mebla. Pamiętajmy o tym, że mamy prawo prosić sprzedawcę o to, aby pokazał nam informacje dotyczące atestów danego modelu. Jeśli możemy unikajmy kupowania używanych łóżeczek lub wybierania ich na zagranicznych portalach aukcyjnych. W dzisiejszych czasach wiele osób kupuje rzeczy dla dzieci ze stron takich jak eBay, ale nawet jeśli są to nowe przedmioty, to mogą pochodzić z krajów, w których przepisy bezpieczeństwa niekoniecznie są przestrzegane.

Co należy sprawdzić przed zakupem łóżeczka?

1.     Szczeble 
Odstępy między szczebelkami powinny wynosić ok 6 cm. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że nasze dziecko zaklinuje sobie między nimi rączkę.

2.     Dobór materiałów
Drewno powinno być maksymalnie gładkie, a na jego powierzchni nie mogą znaleźć się żadne luźne połączenia, wsporniki, śruby lub inne elementy mocujące. Każda użyta farba lub lakier muszą być bezpieczne dla niemowląt.

3.     Dopasowanie materaca
Materac musi być dobrze dopasowany do podstawy. Jeśli kupujemy nowy materac do starego łóżeczka, upewnijmy się, że ma odpowiedni rozmiar. Między materacem a bokami łóżeczka nie powinno być odstępów większych niż szerokość dwóch palców. 
Istnieją również ważne środki bezpieczeństwa, które pojawiają się wraz z użytkowaniem łóżeczka. Wiedza o nich pozwoli nam wybrać odpowiedni model mebla i akcesoria do niego.

Choć duże łóżeczko może wydawać nam się puste bez zabawek i kolorowych poduszek, to zawsze zabierajmy je do snu dziecka. Jeśli ogromna przestrzeń, w której znajduje się maluszek, wydaje się nam przytłaczająca, zdecydujmy się na regulowane łóżeczko.

Nie pozwólmy, aby coś wisiało w łóżeczku. Szczególnie należy zachować ostrożność w pobliżu zasłoniętych żaluzji, zasłon, które dziecko mogłoby pociągnąć i zrzucić na siebie. Jeśli łóżeczko będzie stało przy oknie wybierzmy model z jedną pełną, zasłoniętą ścianą.

Jeśli w łóżeczku są ozdobne ochraniacze, należy je usunąć, gdy tylko pociecha będzie mogła podciągnąć się do pozycji stojącej, aby zapobiec dziecięcej wspinaczce i ewentualnemu wypadnięciu z łóżeczka.

 

@lululaj.eu   |   #lululaj